fbpx

Belki numeryczne Montessori

Jedna z bardziej znanych pomocy rozwojowych z matematyki, często kupowana przez rodziców do dziecięcego pokoju. Jej sensorycznym odpowiednikiem są czerwone belki, dzięki którym dziecko doświadcza różnych długości i uczy się je rozpoznawać.

Zadaniem, jakie spełniają belki numeryczne w rozwoju 3-4 letniego dziecka, jest wprowadzenie do ilościowego świata matematyki mierzonego za pomocą cyfr. Pomoce rozwojowe z sensoryki są wprowadzeniem do bogactwa matematyki. W metodzie Montessori to właśnie tam dzieci za pomocą zmysłu wzroku i dotyku poznają figury geometryczne, doświadczają wielkości, długości, szerokości, wagi, itd.

Dzieci najpierw widzą cyfry, dotykają ich, czują różnicę w ilościach za pomocą rąk. Do przeniesienia belki numerycznej „1” dziecko używa jednej ręki, a „10” nawet nie mieści się w rozpiętości ramion. Całym ciałem dziecko czuje, że jeden to jest mało, 5 o wiele więcej, a 10 tak dużo, że ciężko mu je chwycić. Poznaje matematykę w taki sposób, w jaki w tym wieku najłatwiej chłonie otoczenie – za pomocą zmysłów, ruchu i działania. Również poprzez ciekawość, emocje, ekscytację – bo takie są montessoriańskie lekcje.

Prezentacja belek numerycznych

  • Poproś dziecko o przeniesienie belek numerycznych do miejsca, w którym będziecie pracować. Każdą belkę oddzielnie. Belki nie są porządkowane, lecz układane w chaosie na tym etapie. Następnie poproś dziecko o ułożenie belek od najkrótszej do najdłuższej.
  • Przeprowadź lekcję trójstopniową, dzięki której nauczysz dziecko cyfr.
  • Po lekcji trójstopniowej odłóż belki zgodnie z ich kolejnością do pozostałych, a następnie odłóżcie pomoc rozwojową na swoje miejsce.
  • Pierwszego dnia naucz 1, 2, 3, kolejnego 4, 5, 6, a potem 7, 8, 9, 10.

Cel

  • poznanie ilości liczb od 1 do 10

Kontrola błędu

  • ułożenie belek
  • lekcja trójstopniowa

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies