fbpx

Filozofia Marii Montessori

Filozofia Montessori odnosi się do uniwersalnych wartości, które koncentrują się wokół budowania autentycznej i bezpiecznej relacji umożliwiającej dziecku rozwój w zgodzie z jego wewnętrznym planem oraz przygotowuje do życia w społeczności ludzi.

Z jednej strony jest to kochanie dziecka takiego, jakie jest i wspieranie go w rozwoju, podążanie za jego potrzebami. Z drugiej strony jest to tworzenie zasad, stawianie granic (wolność w granicach), pomaganie w radzeniu sobie z emocjami, aby nauczyć dziecko poruszać się po świecie w szacunku do samego siebie i do innych ludzi.

Filozofia Montessori na równi stawia dobro jednostki i dobro społeczności. Jesteśmy wszyscy częścią świata i musimy zdobyć kompetencje, aby wspólnie i w pokoju w nim żyć, aby wspólnie się rozwijać i tworzyć piękny, bezpieczny dla każdego świat.

To jest misja wszystkich montessorian na świecie – zbudowanie świata, który jeszcze nie istnieje, a o którym marzyła już Maria Montessori, która przeżyła dwie wojny światowe.

„Proszę kochane dzieci, które wszystko potrafią, aby razem ze mną budowały pokój między ludźmi na świecie” – prośba Marii Montessori wyryta na jej tablicy nagrobkowej.

Pedagogika Miłości

Dla nas metoda Montessori to w uproszczeniu pedagogika miłości, która odnosi się do ludzi, świata oraz do samego siebie. To indywidualna droga do szukania harmonii w swoim wnętrzu, życiu, relacjach. Świadome projektowanie każdej sfery życia dzięki znajomości siebie, odkrywaniu i uczeniu się siebie, robieniu wszystkiego na co ma się wpływ w zgodzie z własnym ja. Dążenie do zaspokajania potrzeb w taki sposób, aby budować dobro i pokój wśród ludzi. Znajomość siebie, siła i pasja do robienia w życiu tego, co się kocha.

Zależy nam na tym, aby metoda Montessori była rozumiana we właściwy sposób. W kolejnych lekcjach spróbujemy Cię przeprowadzić przez podstawowe zagadnienia filozofii Marii Montessori.

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies