fbpx

Kiedy jedno „ja” spotyka drugie „ja”

Maria Montessori bardzo wyraźnie mówiła o indywidualnym rozwoju człowieka, o szacunku do tego, że każdy człowiek jest inny, o tym, że społeczność ludzi to zbiór pojedynczych jednostek. Razem tworzymy coś wielkiego – świat. Musimy nauczyć się ze sobą żyć, aby na świecie panował pokój.

Więc kiedy dochodzi do spotkania jednego „ja” z drugim „ja”, to do pogodzenia trafia kwestia różnych osobowości, temperamentów, poglądów i schematów myślowych. W tej relacji ważna jest samoświadomość, uważność, ciekawość, umiejętność mówienia, słuchania oraz obserwowania. Moderowanie sobą w taki sposób, żeby samemu czuć się dobrze i aby druga osoba też mogła się tak przy nas czuć.

Mamy swój fundament, który stanowią przekonania, które są dla nas ważne. Mamy swoją wiarę, potrzebę wolności i stawiania granic. Wykonujemy pewne czynności w określony sposób. Mamy swoje preferencje i przyzwyczajenia. Nie jesteśmy wolni od ograniczeń intelektualnych, popełniamy błędy. Miewamy lepsze i gorsze dni. Jesteśmy po prostu sobą.

Te nasze zasoby emocjonalne, doświadczenia życiowe, schematy myślowe, temperament, są elementami składniowymi naszej osobowości. Niosąc to wszystko na swoich barkach, spotykamy inne osoby, które mimo podobnego uposażenia, są od nas zgoła różne.

Każdego dnia spotykamy na swojej życiowej drodze ludzi, którzy w inny sposób doświadczają, w inny sposób eksplorują rzeczywistość. Są od nas inni, a jednocześnie tak bardzo podobni. Piękno ukryte w różnorodności. To piękno jest bardzo kruche, łatwo je zniszczyć brakiem empatii i oceniającą postawą, dlatego tak ważna wydaje się być próba zrozumienia i akceptacji. Każdy człowiek ma prawo być sobą, dopóki jego sposób bycia nie ogranicza wolności innego człowieka.

Jak powiedział niegdyś Carl Gustav Jung: „Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.” Właśnie dlatego różnorodność jest czymś niezwykle interesującym – napędza do zmiany.

Pytanie do Ciebie

Co możesz zrobić, aby inni ludzie czuli się przy Tobie dobrze?

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies