fbpx

Nauka używania przyborów kuchennych

Dziecko, które uczy się przygotowywać posiłek zdobywa także umiejętność posługiwania się konkretnymi kuchennymi narzędziami. Staje się bardziej samodzielne, zapamiętuje sekwencje i rozwija małą motorykę.

W montessoriańskich przedszkolach znajdują się pomoce rozwojowe, których celem jest na przykład nauka obierania marchewki, jabłka czy jajka. W domu warto przyjmować dziecięcą pomoc i podczas przygotowywania posiłków robić prezentacje. Prezentacja to po prostu pokazanie, jak wykonać jakąś czynność.

Oprócz zdobycia nowej umiejętności – posługiwania się konkretnym przedmiotem, dziecko spędza wspólnie czas, ma swój wkład w rodzinne życie, przygotowywanie posiłku. Buduje relacje, które przekładają się na takie kwestie jak poczucie bezpieczeństwa, bycie ważnym i potrzebnym, pewność siebie, sprawczość. Dzieci lubią się angażować i robić różne rzeczy z dorosłymi, zwłaszcza jeśli widzą, że robią to z radością i uśmiechem na twarzy.

Prezentacja pomocy rozwojowej

  • Zapytaj dziecko, czy chce obrać z Tobą marchewkę, jeśli właśnie będziesz to robić. Wspólnie umyjcie ręce. Przygotuj narzędzia dla dziecka: obieraczkę, deskę do krojenia, papierową serwetkę, talerz i oczywiście marchewkę. Następnie pokaż dziecku, jak w bezpieczny sposób obierać marchewkę (z góry na dół), gdzie odkładać obierki (na papierową serwetkę) i gdzie odłożyć marchewkę (na talerz).
  • Jak już wszystkie marchewki są obrane to zachęcamy do wspólnego umycia narzędzi i posprzątania po przygotowywaniu posiłku.

Cel

  • samodzielność
  • obieranie marchewki
  • koordynacja oko – ręka
  • precyzja

Kontrola błędu

  • dziecko widzi, czy udało mu się obrać marchewkę, czy nie

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies