fbpx

Używanie szczypiec

Nowa rzecz, przyrząd czy rodzaj akcesoriów znajdujących się w pomocy rozwojowej przyciąga uwagę dziecka. Dzisiaj nowością są drewniane szczypce, dzięki którym dziecko rozwija małą motorykę, koncentrację, precyzyjny i piękny ruch.

Ten materiał jest banalnie prosty do przygotowania. Znajdź małe szczypce, dostosowane wielkością do ręki dziecka, dwie takiej samej wielkości miseczki, pompony. Na tacy postaw miseczki, włóż pompony do tej, która znajduje się po lewej stronie. Pod miseczkami połóż szczypce.

Możesz użyć różnych przedmiotów w zależności od wieku i gotowości dziecka. Jeśli jest to 2-letni szkrab mogą to być duże pompony, jeśli dziecko jest starsze to mniejsze koraliki. Możesz także zwiększać ilość – na samym początku kilka pomponów, później może być ich więcej. Jeśli dziecko jest na etapie rozpoznawania kolorów – może być więcej miseczek i różne kolory pomponów / koralików do porządkowania. Możliwości na rozwinięcie tej pomocy rozwojowej jest naprawdę wiele!

Maria Montessori zabawę dziecka nazywała pracą z szacunku do wysiłku, jaki wkłada każdego dnia w rozwijanie siebie. Nie da się oddzielić dziecięcej pracy od zabawy, bo tak naprawdę te pojęcia znaczą to samo. Dzięki prezentacji wie, jak posługiwać się przedmiotami, do czego służą, co wolno z nimi robić a co nie.

Prezentacja

Weź w rękę szczypce i pokaż, jak ich używać. Chwyć szczypcami jeden pompon z lewej miski i przenieś go do miski po prawej. Zrób to bardzo powoli. Powtórz kilka razy. Zapytaj dziecko, czy chce spróbować i pozwól mu pracować samodzielnie. Praca jest skończona, gdy wszystkie pompony znajdują się w misce po prawej stronie. Dziecko powtarza tę czynność tak długo, jak tego potrzebuje. Po zakończonej pracy dziecko odnosi pomoc rozwojową na swoje miejsce.

Cel

  • rozwijanie małej motoryki
  • posługiwanie się szczypcami
  • koordynacja oko – ręka
  • wykonywanie precyzyjnych i pięknych ruchów

Kontrola błędu

  • pompony znajdują się poza miseczką

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies