fbpx

Beata Wintoch

28 czerwca 2018

Z wykształcenia pedagog i nauczyciel Montessori. Założycielka platformy edukacyjnej rodzinamontessori.pl, autorka programu warsztatów dla rodziców „Rodzina Montessori” i cyklu webinarów „Montessori dla początkujących”. Jej pasją jest praca z rodzicami, zgłębianie dziecięcej natury popartej naukową wiedzą z zakresu psychologii rozwoju człowieka. Jej życiową misją jest promowanie pozytywnych wartości w życiu rodzinnym, których źródła upatruje w pedagogice MariiMontessori. Jest także właścicielką sklepu internetowego Simple Toys.

Dzieciństwo

Beata Wintoch urodziła się 12 sierpnia 1990 roku. Dzieciństwo spędziła u swoich dziadków w rodzinnym Węgrowie. Już będąc małym dzieckiem chciała otworzyć schronisko dla zwierząt, bez kojców i zamkniętych bram, aby każde potrzebujące jedzenia i miłości zwierzę mogło w swobodny sposób korzystać z jej usług. Była kocią mamą i przyjaciółką polnych myszy, plotła warkocze kobyle Baśce i bawiła się w stogu siana.

„To była moja wielka przygoda i poznawanie świata. Mieliśmy swój świat, w który dorośli wkraczali z jedzeniem, pomocą, ubraniem i snem. My – dzieci – zarządzaliśmy sobą, mieliśmy ogromną przestrzeń do eksploracji i mnóstwo możliwości kreowania rzeczywistości.”

Ze swojego dzieciństwa nie pamięta zabawek, ale za to doskonale pamięta obszerne podwórze, które fascynowało ją wyzwaniami niezależnie od pogody. Nie pamięta przedmiotów, ale pamięta społeczność dzieci, która tworzyła nowe zabawy, kłóciła się i godziła, aby potem ustalać zasady. Pamięta emocje i ciekawość, które wyzwalało w niej obcowanie ze światem. Przeglądając pamiątkowe fotografie z jej udziałem, dostrzec można zamiłowanie do sprzątania, zmywania podłogi i gotowania. Dzięki drugiej babci, mieszkającej nieopodal lasu, kilka kilometrów od Węgrowa, jeszcze bardziej rozkochała się w naturze i wytworzyła w sobie wrażliwość na piękno świata.

Ta babcia pokazała jej tajniki czegoś, co kilkuletnią dziewczynkę zafascynowało bez reszty – gotowania. Dzięki przyborom dostosowanym wielkością do jej rączek mogła lepić ciasto i wyrabiać pierogi. Dzisiaj wszystkie te czynności nazwałaby praktykowaniem życia codziennego, ale wtedy miała to szczęście, że dorośli intuicyjnie odpowiadali na jej potrzeby.

„Dzieci kochają życie codzienne, robienie tego, co dorośli, i my kochaliśmy życie wśród zwierząt, pól; byliśmy odpowiedzialni za niektóre obowiązki, byliśmy ważni. Nie uciekaliśmy przed rodzicami, bo oni nie ograniczali nas, mieliśmy jasne granice bezpieczeństwa i to było wystarczające.”

Wcześniejsze doświadczenia nauczyły ją bycia indywidualistką i postępowania w zgodzie z samą sobą. Gdy poszła do szkoły podstawowej miała mnóstwo powodów, dla których nie miała czasu odrabiać lekcji – miała swoje ważne obowiązki. Uczyła się dla siebie, wiedziała czego chciała.

Odkrycie Montessori

Pamięta urywek, kiedy siedząc podczas zajęć na studiach prowadząca wspomniała o metodzie Marii Montessori jako jednej z wielu metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z upośledzeniem umysłowym. To było może w 2011 roku. Ta migawka wystarczyła do zakochania się w metodzie, która daje narzędzia do indywidualnego i szczęśliwego rozwijania siebie, dzieci i ich rodzin. Beata napisała też pracę licencjacką na temat metody Montessori. To odkrycie zmieniło jej życie, wytyczyło nową drogę rozwoju – Rodzinę Montessori.

Wyształcenie

 • Akademia Pedagogiki Specjalnej kierunek: pedagogika ; specjalności: pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika niepełnosprawnych intelektualnie – 15 kwietnia 2014 r. licencjat 10.2009 r. – 06.2012 r.
 • Akademia Wychowawców Bullerbyn – 02.2015 r. – 12.2015 r.
 • V Międzynarodowa Konferencja Montessori „Wiosna Montessori” – 17-19 kwietnia 2015 r.
 • VI Międzynarodowa Konferencja Montessori „Wybieram Montessori” – 15-17 kwietnia 2016 r.
 • Polski Instytut Montessori – program przedszkolny – 10.2016r. – 06.2017r.
 • VIII Międzynarodowa Konferencja Montessori „Zbędna pomoc jest przeszkodą w rozwoju” –
  13 – 15 kwietnia 2018 r.

Doświadczenie

2014 rok | Nie, nie tak – złap alternatywę w edukacji

Wszystko rozpoczęło się od tego niepozornego bloga, który miał być skarbnicą wiedzy dla rodziców o alternatywnych metodach edukacji. Bardzo szeroka tematyka sprawiła, że Beata w znacznym stopniu poszerzyła swojego horyzonty związane z różnorodnością metod pracy z dziećmi i podejściem do ich rozwoju. Oprócz wiedzy Beata pozyskała także ciekawe znajomości wśród osób działających w edukacji domowej, demokratycznej i Montessori.

Był to dla Beaty czas badań, doświadczeń, szukania własnej drogi, który wydatnie przyczynił się do tego, że ukierunkowała się ku holistycznej i dobrze opracowanej metodzie Montessori. Dzięki temu, że czerpała z wielu metod, jej wybór był bardzo dojrzały i przemyślany.

Jego konsekwencją było porzucenie dotychczasowego projektu „Nie, nie tak”. Wówczas powstała przestrzeń i potrzeba stworzenia czegoś bardziej precyzyjnego i jednocześnie spójnego z wewnętrznymi przekonaniami, które nabyła podczas swojej edukacyjnej przygody. Tak we wrześniu 2017 roku powstała Rodzina Montessori.

2015 rok | Pokój Warsztatów

Równolegle z działalnością „Nie, nie tak”, Beata zapoczątkowała swoją pierwszą inicjatywę na rzecz dzieci, którą był Pokój Warsztatów. Chciała, aby w jej rodzinnej miejscowości była przestrzeń stworzona z myślą o rozwoju dzieci. Oprócz warsztatów rozwojowych z robotyki, matematyki i logiki, rysunku i malarstwa organizowała dla dzieci świetlicę działającą 3 dni w tygodniu oraz wakacje zimowe i letnie.

Zainspirowana edukacją demokratyczną chciała, aby to dzieci samodzielnie decydowały o tym co, kiedy i z kim chcą robić, stosując oczywiście zasady, na które zgodziła się cała społeczność dzieci, np. wolność w granicach. Dzięki temu czuły, że jest to ich przestrzeń: dbały o trawę w donicach, szanowały przedmioty, wspólnie sprzątały.

Pokój Warsztatów był także miejscem, w którym swoje kompetencje mogli rozwinąć rodzice. Jednym z gości tego miejsca była Agnieszka Stein.

Pokój Warsztatów działał nieprzerwanie przez 2 lata, było to niezwykle cenne doświadczenie dające Beacie możliwość pracy z dziećmi, ich obserwacji w różnych sytuacjach. Dało to także cenną przestrzeń do rozmów z rodzicami na temat wyzwań i trudności jakie niesie za sobą rodzicielstwo.

 • 2 lata działalności Pokoju Warsztatów
 • 1760 godzin zajęć z dziećmi
 • 300 dzieci rocznie brało udział w zajęciach

2017 rok | Rodzina Montessori

Nie ma wątpliwości, że to, kim jest teraz Beata, czym się zajmuje, jakie ma spojrzenie na świat, do czego dąży, jest sumą wszystkich doświadczeń z jej dotychczasowego życia. Rodzina Montessori to wielka pasja Beaty, jej życiowa droga, a jednocześnie misja i potrzeba płynąca z serca.

„Śnił mi się ogromny, piękny motyl. Symbol duszy, wrażliwości, piękna. Z czegoś brzydkiego przepoczwarza się w hipnotyzujące piękno. Tak jak człowiek, który pracuje nad sobą, żeby być lepszym.”

Beata wierzy, że dzięki metodzie Montessori polscy rodzice mogą zrozumieć potrzeby dzieci, nauczyć się podążać za nimi w zgodzie z samymi sobą i przede wszystkim z mądrością. W tym celu tworzy kompleksową platformę edukacyjną dla rodziców, dzięki której rodzice bez konieczności wychodzenia z domu, mogą poznać metodę Montessori i zacząć realizować ją w swoich domach. Temu służą baza wiedzy i webinary.

W popularyzacji metody wśród rodzin pomagają również dwudniowe warsztaty stacjonarne realizowane w największych miastach w Polsce, których pierwsza edycja odbyła się wiosną 2018 roku.

Zawsze pragnęła robić coś wartościowego dla ludzi. Stworzyła kompleksowy projekt Rodzina Montessori, który jest jej wielką pasją i życiową misją.

 • 28 zorganizowanych webinariów
 • 600 osób wzięło udział w webinariach
 • 9 zorganizowanych szkoleń stacjonarnych
 • 134 osób wzięło udział w warsztatach
 • 1 wykład
 • 50 uczestników wykładu

2017 - ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies