fbpx

Wartości metody Montessori

Rodzice i nauczyciele, którzy wybrali montessoriańską drogę, zdecydowali się jednocześnie pracować nad swoimi słabościami. Posiadanie wartości i kierowanie się nimi w życiu jest trudną drogą, a jeśli odnosi się to jeszcze do odpowiedniego traktowania dzieci – jest to arcytrudne.

 

Miłość

Jest to fundament relacji z drugim człowiekiem. Kochanie dziecka takiego, jakie jest. Kochanie drugiego człowieka takiego, jaki jest. Jak kogoś kochamy to jesteśmy ciekawi tego jak się czuje, co u niego słychać, jakie ma potrzeby, z czym jest mu trudno. Jest to otwartość na różnorodność, inność, popełnianie błędów. Jak kochamy to mówimy co nam się nie podoba, co chcemy zmienić. Chcemy czuć się dobrze w jakiejś relacji, doskonalić w niej siebie i drugiego człowieka. Prawdziwa miłość, w której jest miejsce na każdego członka rodziny takim, jaki jest.

 

Szacunek

Podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie dziecka. Szacunek do jego pracy, że jest teraz czymś zajęte, rozwija się, ćwiczy konkretne kompetencje, robi coś wolniej, bo potrzebuje więcej czasu. To również szacunek jednego dziecka do drugiego, uczenie współpracy, cierpliwości, umiejętności czekania na swoją kolej.

 

Wolność w granicach

Wolność w Montessori oznacza, że dziecko ma prawo wyboru, podąża za swoim wewnętrznym planem rozwoju, słowa „nie” i „tak” mają taką samą moc jak u dorosłego człowieka.

Dziecko powinno mieć tyle wolności, ile jest w stanie udźwignąć, być samodzielne na tyle, ile jest w stanie być. Wolność jest oparta na granicach, zasadach. Nigdy nie oznacza to, że dziecko robi dosłownie to co chce, bo nie ma prawa na przykład gryźć drugiego dziecka, zabierać komuś zabawki czy niszczyć pomocy rozwojowych.

Jest to wolność ruchu, wyboru, czasu, rozmowy, relacji, rozwoju. To także wolność od niebezpieczeństwa, stresu, przymusu, rywalizacji.

Wolność w Montessori oznacza, że dziecko ma prawo wyboru, podąża za swoim wewnętrznym planem rozwoju, słowa „nie” i „tak” mają taką samą moc jak u dorosłego człowieka.

Dołącz do 1000 rodzin zakochanych w metodzie Montessori

Otrzymasz bezpłatny dostęp do opracowanych przez nas pomocy rozwojowych. Dwa razy w miesiącu prześlemy Ci porady i informacje dotyczące Rodziny Montessori

2017 - 2018 ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies