fbpx

Maria Montessori

20 czerwca 2018

Przyszła na świat w czasach, w których średnia długość życia we Włoszech wynosiła 23 lata, panowała bieda, analfabetyzm, kończyły się czasy państwa papieskiego. Włochy jednoczyły się we wspólne państwo.

Jej ojciec był surowy, zaangażowany w ruch budujący świadomość obywatelską wśród Włochów. Jej matka wywodziła się z bogatej, religijnej i inteligenckiej rodziny. Ojciec konserwatysta, matka nowoczesny liberalizm. Wuj Marii – Antonio Stopani, ksiądz, starał się łączyć swój pęd do wiedzy z teologią.

W jej rodzinnym domu wierzono w dobro. Wzrastała w myśli pełnej miłości do świata, realnego wpływu na rzeczywistość. Małgorzata Miksza (Zrozumieć Montessori, 2009) przytacza kilka sytuacji z życia Marii Montessori, które obrazują, jakim była dzieckiem i z jakiego domu się wywodzi. Pisze, że gdy Maria Montessori wróciła z rodziną z wakacji, była tak głodna, że matka dała jej do zjedzenia starą kromkę chleba. Gdy jej rodzice kłócili się, stawała na krześle i próbowała złączyć ich dłonie. Robiła ubrania na drutach dla biednych rodzin, podczas spacerów towarzyszyła dziewczynce z upośledzeniem ruchowym. Gdy jako 10-letnie dziecko poważnie zachorowała, miała rzec do matki „Nie martw się mamo, ja nie mogę umrzeć, mam jeszcze tyle do zrobienia”. Profesorowi Guidowi Baccelliemu z Rzymskiej Kliniki Medycznej na odmowę w sprawie studiów odpowiedziała „Ja wiem, że zostanę lekarzem”, a kolegom ze studiów na dokuczliwe „puh!” ripostowała „Nadymajcie się, kochani przyjaciele. Im silniej dmuchacie, tym wyżej ja mogę się wznieść!”.

Cechowała ją samodyscyplina, współczucie, wrażliwość, siła, wytrwałość, upór, konsekwencja, pełne pasji podejście do życia, otwarty umysł, pokojowe nastawienie.

Uczyła się w 6-letniej szkole podstawowej, następnie w szkole techniczno-przyrodniczej, po której rozpoczęła studia matematyczno-przyrodnicze na Uniwersytecie Rzymskim, a następnie studia medyczne. Podobno przyjęcie na studia zawdzięcza pomyłce. Wzięto ją za mężczyznę o imieniu Mario. Gdy przyszła pierwszego dnia na uczelnię, dowiedziała się, że nie może studiować tylko dlatego, że jest kobietą. Udała się z tym do papieża, który miał powiedzieć: „co jest dobre dla mężczyzny, dobre jest też dla kobiety.” Aby móc chodzić do prosektorium także musiała mieć zgodę papieża. W 1896 r. zakończyła studia doktoratem z psychiatrii, stając się tym samym jedną z pierwszych kobiet lekarzy we Włoszech. Uczestniczyła w ruchu feministycznym, uważała, że kobiety powinny dostawać tę samą pensję co mężczyźni oraz powinny mieć prawo do zaangażowania politycznego.

Aby zmienić los dzieci upośledzonych umysłowo, które znajdowały się w szpitalach psychiatrycznych dla dorosłych, zaczęła studiować prace Jeana Itarda oraz Eduarda Seguina. Poprzez obserwację dzieci bawiących się okruchami chleba wysnuła wniosek, że każde dziecko ma wewnętrzne pragnienie rozwoju. Tak rozpoczęła się długa droga Marii Montessori, która prowadzi do odkrywania dzieci, podążania za nimi, edukacji dla pokoju.

„Proszę kochane dzieci, które wszystko potrafią, aby razem ze mną budowały pokój między ludźmi na
świecie” – prośba Marii Montessori wyryta na jej tablicy nagrobkowej.

Historia Marii Montessori

1870 r.

Urodziła się 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle jako jedyna córka 33-letniego urzędnika skarbowego Alessandra Montessori i 25-letniej Renilde.

1907 r.

6 stycznia 1907 roku powstało pierwsze przedszkole Casa dei Bambini (dom dziecięcy). Początkowo pomoce rozwojowe były zamknięte na klucz. Znajdowało się w dzielnicy, gdzie panowała ogromna przestępczość. Środowisko oraz sposób pracy z dziećmi sprawiło, że bardzo szybko przedszkole stało się znane na całym świecie. Dzieci nadpobudliwe, hałaśliwe stawały się spokojne, skoncentrowane. Rodzice musieli podpisać regulamin, który zobowiązywał ich do dbania o higienę dzieci, sprzątania w domu. Półki były dostosowane do wielkości dzieci. Maria Montessori szkoliła nauczycieli w różnych miejscach na świecie, a liczba nowych przedszkoli rosła.

1912 r. – 1939 r.

W latach 1912 – 1939 metoda Montessori pojawiła się w Polsce.

1929 r.

W 1929 roku Maria Montessori założyła w Holandii AMI – Assosiation Montessori International.

1952 r.

6 maja 1952 roku Maria Montessori umiera w Holandii. Przeżyła dwie wojny światowe. Była 3 krotnie nominowana do pokojowej Nagrody Nobla. Uważała, że każda religia i kultura jest ważna.

Książki Marii Montessori w języku polskim:

  • Domy dziecięce
  • Odkrycie dziecka
  • Sekret dzieciństwa

Książki o metodzie Montessori w języku polskim, które rodzice powinni przeczytać:

  • Zrozumieć Montessori – Małgorzata Miksza
  • Pedagogika Montessori w przedszkolu i szkole – Kristina Skjöld Wennerström, Mari
  • Bröderman Smeds

2017 - ⓒ Simple Toys Beata Wintoch

ul. Wiejska 16, 07-100 Węgrów, Tel: 25 30 70 008, E-mail: biuro(at)simpletoys.pl, NIP: 8241773699

Regulamin Świadczenie Usług | Polityk Prywatności i Plików Cookies